Návštěvníkům hor stále chybí nezbytná pokora

Event Info

22.1.2021
Gruň

Milí návštěvníci naší krásné obce, zejména Gruně. Předtím, než se rozhodnete vydat se k nám, věnujte pozornost předpovědí počasí z daného místa.

Počasí v horách je jiné než ve městě.  Zejména v zimě by měli řidiči zvážit, zda mají dostatek zkušeností na to vydat se do našich kopců.  Když už se rozhodnou vyjet, tak přizpůsobit svou jízdu stavebnímu a dopravně technickému stavu těchto silnic, povětrnostním situacím a jejich důsledkům. Při výjezdu na vrcholové partie, musí předpokládat, že můžou nečekaně narazit na uježděnou vrstvu sněhu nebo ledu.

Obecní komunikace se v zimě udržují pouze plužením!

 

Rozhodně není na místě ignorovat dopravní značku sněhové řetězy.

A ani auto s pohonem 4 x 4 nezmůže vše.

Silnice ve vlastnictví obce a jiných subjektů nejsou dimenzovány na stávající hustý provoz. Jsou úzké, byly stavěny v létech, kdy se po horách nejezdilo auty, ale chodilo se od vlaku či autobusu pěšky na výšlapy, a na cestách jste se setkali spíše s koňským povozem než s autem.

Na úzkých silnicích se jen s obtížemi minou protijedoucí auta v létě, natož v zimě.  Proto jsou na silnicích vybudovány „výhybny“ – rozšířená místa určená k vyhýbání a umístěna tak, aby byla v dohledu z obou směrů. Vždy pouští jedoucí z kopce toho, který jede do kopce.  Výhybny si bohužel, někteří řidiči pletou s místem vhodným k zaparkování.

Doporučení: vydat se do vrcholových partií hor raději pěšky.

Celé katastrální územní obce Staré Hamry se nachází v CHKO, a v území CHKO je parkování povoleno pouze na vyhrazených místech!

Míst vyhrazených k parkování je v této době nedostatek, a tak se parkuje se, kde se dá. Třeba na točně autobusu přímo pod dopravním značením zákaz stání.  A nikomu z řidičů to nevadí. Vlastně vadí, vadí to řidičům autobusů a cestujícím v autobuse. Také občanům, kteří se mnohdy přes nevhodně zaparkovaná auta nemůžou dostat ke svým domovům nebo do práce.

Informace k parkování najdete na https://www.pomedvedichtlapkach.cz/parkovani/  .

Staré Hamry jsou krásnou obcí. Okolní příroda a výhledy, např. z Gruně, jsou skutečně nádherným a neopakovatelným zážitkem. Ale po loňském roce se ptám, jak dlouho tuto krásu ještě budeme moci obdivovat?

Návštěvnost se v roce 2020 mnohonásobně navýšila nejen na katastru naší obce, ale v celých Beskydech. Je to pochopitelné. Co je však nepochopitelné, je bezohledné chování některých návštěvníků, rádoby turistů a řidičů.  Kolik toho naše hory a místní občané ještě vydrží?

Přitom stačí málo – slušné chování. Dodržovat pravidla, neodhazovat odpadky, uklízet po sobě a respektovat dopravní značení.

Dopřejte sobě, i ostatním, svým dětem, vnukům, i dalším generacím zažít krásu beskydské přírody.